28 marca 2025r. uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni Ścieków w Kędzierzynie – Koźlu. Podczas wizyty w wodociągach uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodzi woda w naszych kranach, jak jest filtrowana i badana, aby była bezpieczna do picia. W czasie bardzo interesujących zajęć pani Dorota bardzo ciekawie opowiadała o lodowcach i ich wpływie na klimat naszej planety. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w dyskusji i wyrażały swoje opinie. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał piękny i wartościowy upominek, a szkoła została wyposażona w ekologiczne nasiona i domek dla owadów. Następnie grupa udała się do oczyszczalni ścieków, gdzie dzieci poznały proces usuwania zanieczyszczeń z wody. Pan Piotr w ciekawy sposób wyjaśnił, jak działają osadniki, filtry i biologiczne metody oczyszczania. Uczniowie byli szczególnie zaciekawieni dużymi zbiornikami oraz urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie. Wycieczka była nie tylko ciekawą lekcją przyrody i ekologii, ale także inspiracją do dbania o czystość wody i oszczędzania jej w codziennym życiu. Dzieci wróciły pełne wrażeń i nowej wiedzy, którą chętnie dzieliły się w klasie.
|
I miejsce III edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego „Pejzaże miejsc – Wymarzony ogród” zajęła Emilia Pander. Udział w konkursie wzięli również :
- Jakub Glagla – uczeń klasy IV,
- Hanna Friedla – uczennica klasy IV,
- Wiktoria Gawica – uczennica klasy VI
- Julia Stadnik - uczennica klasy VI
- Emilia Makaryk - uczennica klasy VII
- Milena Linek - uczennica klasy VII
- Kinga Mutwin - uczennica klasy VII
Organizatorem konkursu był Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. W tegorocznej edycji wzięło udział 146 uczniów z 25 szkół z Opola i Opolszczyzny. Nagrodzone prace reprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji „Jeden Naród Ponad Granicami” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Patriotyczny Kędzierzyn – Koźle. Cała społeczność szkolna oraz przedszkolna zaangażowała się w zbiórkę produktów żywnościowych, które zostaną przekazane naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. Udało się nam zebrać aż 12 paczek, które odebrali od nas organizatorzy tej szlachetnej akcji. Pomoc drugiemu człowiekowi zwłaszcza w obecnych czasach jest nieoceniona i bardzo potrzebna, dlatego z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom zaangażowanym w zbiórkę.

Uczniowie klas I – III podobnie jak w latach poprzednich przyłączyli się 20 marca 2025r. do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzięki prezentacji i krótkim filmikom uczniowie zrozumieli, że osoby z dodatkową parą chromosomów świetnie radzą sobie w życiu codziennym, biorą udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Symbolem wsparcia tych osób były dwie różne skarpetki, które uczniowie mieli na nogach. Takie zajęcia to dobra lekcja i duży krok w kierunku akceptacji, tolerancji i zrozumienia.
21 marca 2025r. uczniowie klas I – III powitali długo wyczekiwaną wiosnę. Przybycie tej radosnej pory roku dzieci uczciły konkursem recytatorskim „Wiosna w poezji”. Wszystkich uczestników oceniało jury – pani Krystyna Fartuch, pani Iwona Kornas i uczeń klasy I – Sebastian. Sędziowie przyznali następujące miejsca:
- I miejsce – Karol Łaskarzewski, Ksawery Kosydor i Krzysztof Grabowski,
- II miejsce – Szymon Pogodała, Natalia Wiecha, Julia Marks i Liliana Barteczko,
- III miejsce – Igor Langer, Kaja Siwy, Kacper Majnusz
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem i drobnym upominkiem. Po prezentacji wiosennej poezji wszyscy wyruszyli w barwnym korowodzie i głośno oznajmiali mieszkańcom Łężec, że dni staną się przyjemniejsze, a każdy kolejny wiosenny dzień przyniesie więcej słońca i energii.
13 marca 2025 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Sławięcicach odbyła się XIV edycja konkursu „Chemiczna Głowa”. Uczniowie sprawdzali tam swoją chemiczną wiedzę i umiejętności rozwiązując zadania testowe i laboratoryjne. Zapoznali się z organizacją pracy w pracowni chemicznej, zasadami BHP, które tam obowiązują a następnie przystąpili do badań, których celem była identyfikacja substancji chemicznych. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8 Tomasz Kubiec, Michał Myga i Michał Skucik. Przenosząc się ze szkolnej ławki do pracowni chemicznej, uczniowie zdobyli dodatkowe umiejętności i wiedzę ale również świetnie się bawili. W klasyfikacji generalnej uplasowali się tuż poza najlepszą piątką. Gratulujemy odniesionego sukcesu.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 33 raz. Tegorocznym celem zbiórki jest pomoc dla onkologii i hematologii dziecięcej. W dniach 21.01 do 22.01.2025r., w Przedszkolu w Łężcach oraz w klasach 1 – 3, Mały Samorząd Uczniowski, przeprowadził zbiórkę w ramach corocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzieci i uczniowie, obecni w tych dniach w przedszkolu i szkole, chętnie wzięli udział w zbiórce, wspierający tym gestem, być może, swoich chorych rówieśników. Wrzucając pieniądze do kolorowej puszki otrzymywali jednocześnie, znane wszystkim bardzo dobrze, naklejki – czerwone serca. Zbiórkę poprzedziła rozmowa z dziećmi na temat pomagania innym oraz celu zbiórki. Wyjaśniono między innymi trudne terminy jak „onkologia” i „hematologia”.
|
|